شماره تماس : 09206306407
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
امکانات
قیمت

چند نکته و ترفند جالب در خانه

چندین کار مهم برای آماده‌سازی خانه در فصل پاییز

فصل پاییز بسیار زیبا و خاطره انگیز است ولی نیازمند یکسری اقدامات جهت بهبود این خاطرات و لحظات است.

با ریزش  برگ ها و تغییرات دمای هوا نیاز داریم تا مقداری کار اضافه انجام دهیم ، که ما در پایین به این موارد می پردازیم.

اگر لوله بخاری و یا دودکش‌ها گرفتگی داشته باشند، بخاری و یا شومینه شما گاز منواکسیدکربن تولید می‌کند. این گاز می‌تواند بدون آنکه شما متوجه شوید، سراسر خانه را فرا بگیرد و افرادی که در چنین شرایطی باشند، بی شک دچار مرگ خاموش می‌شوند. سعی کنید با بازرسی دقیق دودکش‌ها جان خود و خانواده خود را به خطر نیاندازید. چک کردن خود شومینه و بخاری نیز امری ضروری است.

 

سرویس سبک زندگی فردا؛ هر فصلی شرایط خاص خودش را دارد.

با فرا رسیدن فصل پاییز شما باید محیط خانه‌تان را با شرایط جدید وفق دهید. شاید مراقبت و جمع آوری وسایلی که در فصل گرما کارایی داشته‌اند، از اولویت کارها باشد. چرا که شما دوست ندارید با نزدیک شدن فصل سرما هزینه‌های جانبی خود را افزایش دهید. هر فصلی به فراخور شرایطی که دارد نیاز به انجام یکسری کارها است. شاید در این بین جمع کردن و پلمپ کردن وسایل سرماساز امری ضروری باشد و یا آماده کردن وسایل گرما ساز هم اجتناب ناپذیر باشد. اوایل فصل پاییز می‌تواند زمان مناسبی باشد تا شما خانه و محیط اطراف آن را برای فصلی سرد آماده کنید. صرف نظر از اینکه در چه شرایط جغرافیایی زندگی می‌کنید، آماده شدن قبل از هر رویدادی نشانه درایت و تیز هوشی شما است. این کار می‌تواند هزینه‌های شما را نیز کاهش دهد.

 

 

۱. بازرسی سقف، ناودان و خروجی آب باران در حیاط

 

سقف خانه شاید از معدود جاهایی باشد که در دید نیست. البته بنا به اکوسیستم هر شهری سقف‌های متفاوتی وجود دارد. اما در همین سقف‌ها، راه‌هایی برای خروج آب طراحی شده است. شما باید ناودان‌ها و آب راه‌هایی که برای عبور آب تعبیه شده است را به خوبی پاک کنید. در اکثر مواقع این آب راه‌ها با برگ‌ها و دیگر موادی که در روزهای طوفانی در هوا پراکنده هستند، مسدود می‌شوند. لازم که به خوبی پاک شوند تا مسیر آب در این فصل، باز شود. همچنین شما باید مطمئن شوید که پشت بام‌تان سوراخ و یا ترک خورده نباشد. دراین گونه موارد باید جلوی هرگونه نشستی را پیش از آنکه خرابی‌ای به بار بیاید گرفت تا مستلزم هزینه‌های فراوان نشوید.

 

۲. محیط خانه را به خوبی بازرسی کنید

 

قبل از آنکه چمن‌های خانه‌تان زیر برف فرو بروند، روی آن را به خوبی بازدید کنید. سعی کنید شیارهایی که روی زمین چمن به وجود آمده را برطرف کنید. قبل از اینکه روی چمن‌ها لغزنده شود، این موارد را بررسی کنید. سعی کنید وسایلی که روی چمن قرار گرفته‌اند، قبل از بارش برف جمع آوری شوند. چرا که ممکن است باعث آسیب رساندن به افرادی شود که ندانسته از روی آن عبور می‌کنند. اگر درون حیاط منزل خود حوضچه دارید، ورودی حوضچه را از هرگونه عیب و یا نقصی برطرف کنید تا اتفاق بدی برای کسی نیافتد و ناخواسته درون آن سقوط نکند.

 

۳. فیلتر تهویه هوا را عوض کنید

 

اگر خانه شما دارای سیستم تهویه مطبوع مرکزی است، سعی کنید فیلتر آن را مرتب عوض کنید. اگر پنجره‌ای برای تهویه مطبوع خود دارید، کناره‌های آن را با یک پوشش ضد آب بپوشانید تا در فصل بارش از آسیب دیدن آن جلوگیری شود. سعی کنید فیلترهای آشپزخانه، خشک کن‌ها و فن‌های اتاق را تعویض کنید. توجه داشته باشید، عوض کردن به موقع فیلترها می‌تواند محیط داخلی خانه شما را از انواع آلودگی‌ها حفظ کند. این کار برای سلامت اهالی منزل ضروری است. البته این چنین مجموعه‌هایی در شهرهای بزرگ که سالانه با آلودگی‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند، امری ضروری است.

 

۴. اتصالاتی که دارای نشتی است را تعمیر کنید

 

قبل از اینکه هوا بیش از اندازه سرد شود، باید لوله‌های درون آشپز خانه، حمام و حیاط خانه را بررسی کنید. اگر لوله‌ها نشتی داشته باشند، به فکر تعمیر آن باشید. چرا که تعمیر آنها بسیار کم هزینه‌تر از آن خواهد بود که در زمان یخ زدگی با لوله‌های ترکیده روبه رو شوید. شما با یک تعمیر به موقع می‌توانید از صرف هزینه‌های زیاد جلوگیری کنید. سعی کنید لوله‌هایی که در بیرون از ساختمان قرار دارند و عایق سرما ندارند خوب عایق بندی کنید، چرا که سرمای هوا در روزهای یخبندان می‌تواند باعث یخ بستن آب درونشان شود و این یخ بستن می‌تواند لوله‌های آب را بترکاند.

 

۵. شومینه و یا وسایل گرما ساز خود را آماده کنید

 

پیش از اینکه فصل سرما شروع شود ابتدا باید لوله‌های بخاری را چک کنید که در طول فصل بهار و یا تابستان توسط پرندگان مسدود نشده باشد. چک کردن دودکش‌ها می‌تواند ضروری‌ترین کار برای راه اندازی بخاری و یا شومینه‌ها باشد. به یاد داشته باشید اگر لوله بخاری و یا دودکش‌ها گرفتگی داشته باشند، بخاری و یا شومینه شما گاز منواکسیدکربن تولید می‌کند. این گاز می‌تواند بدون آنکه شما متوجه شوید، سراسر خانه را فرا بگیرد و افرادی که در چنین شرایطی باشند، بی شک دچار مرگ خاموش می‌شوند. سعی کنید با بازرسی دقیق دودکش‌ها جان خود و خانواده خود را به خطر نیاندازید. چک کردن خود شومینه و بخاری نیز امری ضروری است. اگر تخصصی در این کار ندارید، می‌توانید از یک تعمیر کار و یا کسی که مسلط به راه اندازی وسایل گرما ساز است، کمک بگیرید.

 

۶. مخزن آبگرم را تخلیه کنید

 

اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دارای آب سخت است و آب آن منطقه بیشتر از اندازه مجاز رسوب تولید می‌کند، بهترین کار این است که مخزن آب گرم را قبل از راه اندازی تخلیه کنید. البته باید توجه داشته باشید که مخزن شما دچار زنگ زدگی نباشد. اگر می‌بینید که مخزن آب گرم شما دیگر کارایی نداشته و بسیار قدیمی شده، پول خود را صرف تعمیر آن نکنید. بهترین کار این است که یک مخزن تازه خریداری کنید. این کار هم به نفع شماست و هم می‌تواند هزینه‌های جاری را کاهش دهد.

 

۷. درزها و شکاف‌های درها و پنجره‌ها را بررسی کنید

 

بیشتر هوای مطبوع داخل خانه توسط شکاف و درزهای، درها و پنجره‌ها از بین می‌رود. شما با باز و بسته کردن پنجره‌ها و درها می‌توانید به میزان شکاف و خروجی هوای آن پی ببرید. اگر قاب‌های پنجره در وضعیت خوبی نبودند، در صورت امکان آنها را عوض کنید و یا توسط نوار‌های آبندی، درزهای مربوط را آبندی کنید تا از هدر رفت گرما در فصل سرما تا حد زیادی جلوگیری کرده باشید. استفاده از پرده‌های ضخیم نیز می‌تواند به شما کمک کند تا عایق خوبی در مقابل هدر رفت گرمای منزلتان روی پنجره‌ها ایجاد کنید.

 

۸. تمیز کردن و نگهداری صندلی‌های فصلی

 

با فرا رسیدن فصل بارانی و سرما وقت آن رسیده که صندلی‌ها و کوسن‌های روی بالکن یا در حیاط خود را جمع کنید. چرا که ممکن است، این صندلی‌ها و کوسن‌ها زیر باران و برف کدر شده و کارایی خود را از دست بدهند. بهتر است بعد از نظافت و پاکسازی، آنها را درون پلاستیک‌های بزگ قرار دهید و بعد از مهر و موم کردن در زیر زمین و یا انباری منزلتان تا رسیدن دوباره فصل گرما نگه داری کنید.

 

۹. جمع آوری برخی از ابزارها از گوشه کنار خانه

 

وقتی که به فصل سرما نزدیک می‌شویم دیگر نیازی به وسایلی در تابستان کاربرد داشتند، نیست. شما باید این وسایل را در زیر زمین و یا انباری خانه خود قرار دهید. می‌توانید با بازدید از خانه ابزارهایی را که در فصل سرما کارایی ندارند را جمع آوری کنید و در عوض وسایلی چون برف روب و یا کیسه‌های شن و نمک را دم دست قرار دهید.

 

۱۰. مراقبت از گل و گیاه

 

بسته به محیطی که زندگی می‌کنید، شاید لازم باشد چمن‌ها و گیاهان‌تان را هر چند مدت یکبار آبیاری کنید. برای این کار آب پاش و یا شلنگ مورد نظر را خوب بررسی کنید که مشکلی نداشته باشند و در جایی که بالای سرش سایبانی دارد، قرار دهید. برخی از گیاهان که درون گلدان هستند و با آب و هوای سرد سازگاری ندارند را در حد امکان در محیط گرمتر قرار دهید و برخی از درختچه‌ها که ممکن است، در فصل سرما یخ ببندند را با استفاده از پلاستیک و یا پارچه‌های ضخیم که نور از آن‌ها عبور می‌کند، خوب بپوشانید تا اسیر یخ زدگی نشوند. شاید برخی از درختچه و یا گل‌های شما در فصل زمستان نیاز به کود داشته باشند. با مشورت با یک باغبان کود مورد نظر را تهیه کنید تا در فصل سرما در اختیار گیاه مورد نظر قرار دهید.