شماره تماس : 09206306407
موقعیت
سال ساخت
اندازه گاراژ
اندازه زمین
قیمت

چطور در خانه ضدعفونی کننده دست بسازیم؟

چطور در خانه ضدعفونی کننده دست بسازیم؟

چطور در خانه ضدعفونی کننده دست بسازیم؟ برخی از محصولات ضدعفونی کننده دست حاوی انواعی از مواد شیمیایی هستند که ممکن است خطرناک‌تر از باکتری و ویروس‌هایی باشند که شما را در مقابل آنها محافظت می‌کنند. با این وجود آیا فکر نمی‌کنید که بهتر است ضدعفونی کننده‌ها را در خانه و با استفاده از مواد سالم‌تری تهیه کنید؟ در این صورت محلول ضدعفونی کننده برای استفاده کودکان نیز امن‌تر است و می‌توانید بهداشت و فرآیند ضدعفونی کردن را بدون نگرانی به آنها بیاموزید. علاوه بر آن پول بیشتری ذخیره می‌کنید، از خود در برابر ویروس و میکروب مراقبت می‌کنید و می‌توانید رایحه ضدعفونی کننده دست را هم به گونه‌ای انتخاب کنید که یادآور محصولات پزشکی و بیمارستانی نباشد.

 

ضدعفونی کننده دست چگونه عمل می‌کند؟

 

ترکیب فعال در این محلول، الکل است و باید دارای حداقل غلظت ۶۰% باشد تا در مقابل ویروس و باکتری، ضدعفونی کننده موثری به شمار رود. دستورالعمل پیش رو به الکل ایزوپروپیل ۹۹% یا اتانول ۹۰-۹۵% نیاز دارد، پس لطفا از انواع دیگر الکل مانند متانول یا بوتانول استفاده نکنید زیرا سمی هستند. چنانچه از محصولی استفاده کردید که میزان غلظت الکل آن پایین‌تر از مقدار گفته شده بود (مانند الکل ۷۰%)، باید حجم مصرفی الکل را در دستوری که آموزش داده می‌شود، افزایش دهید. در غیر این صورت تاثیری برای ضدعفونی نخواهد داشت.

 

اسانس روغنی مورد استفاده در محلول ضدعفونی کننده

انواع اسانس روغنی

 

زمانی که از اسانس روغنی برای تهیه ضدعفونی کننده دست استفاده می‌کنید، علاوه بر اضافه کردن رایحه خوش، از دست‌ها نیز در مقابل میکروب محافظت می‌شود. به عنوان مثال روغن آویشن و میخک دارای خواص ضدمیکروبی هستند. اگر از روغن ضدمیکروبی استفاده می‌کنید، یک یا دو قطره از آن کافی خواهد بود، زیرا این روغن‌ها بسیار قوی هستند و ممکن است موجب آسیب پوست شوند. روغن‌های دیگری مانند روغن اسطوخودوس یا بابونه به تسکین پوست کمک می‌کنند و روغن درخت چای هم ضد میکروبی است. یا وجود آنکه فقط چند قطره از این روغن‌ها به دستورالعمل مورد نظر افزوده می‌شوند، ولی باید در نظر داشت که بسیاری از افراد نسبت به این روغن‌ها حتی در زمانی که رقیق شده باشند هم حساس هستند.

مطالب مشابه
چطور لکه ها را از روی دیوار پاک کنیم؟

 

مواد و وسایل مورد نیاز ضد عفونی کننده خانگی

 

کاسه و قاشق

قیف

بطری دارای در اسپری یا پمپی

دو سوم پیمانه الکل ۹۹ درصد ایزوپروپیل یا اتانول

یک سوم پیمانه ژل آلوئه‌ورا

۸ تا ۱۰ قطره اسانس روغنی (اختیاری)

مراحل آماده کردن ضدعفونی کننده دست

تهیه محلول ضدعفونی کننده

 

روش ساخت این محلول بسیار ساده است و فقط کافی است بعد از آنکه مواد را به مقدار ذکر شده تهیه کردید، آنها را درون کاسه بریزید و با کمک قاشق هم بزنید و با هم ترکیب کنید. سپس با استفاده از قیف، ضدعفونی کننده دست خانگی خود را به درون بطری مورد نظر منتقل کنید و در آن را به خوبی ببندید. این بطری اسپری یا پمپی به راحتی قابل استفاده خواهد بود.

 

 

ماده اصلی ضدعفونی کننده دست الکل است، ولی می‌توان جایگزین دیگری برای ژل آلوئه‌ورا پیدا کرد. هدف استفاده از ژل آلوئه‌ورا، مراقبت از دست در برابر اثرات خشکی الکل است. در واقع این ماده یک هومکتانت محسوب می‌شود، یعنی به حفظ رطوبت کمک می‌کند. هومکتانت‌های دیگری که می‌توانید به جای ژل آلوئه‌ورا استفاده کنید، عبارت‌اند از گلیسیرین یا لوسیون دست. ولی همچنان به یاد داشته باشید که در محلول نهایی ضدعفونی کننده باید غلظت الکل را حداقل به میزان ۶۰% نگه دارید. اگر نتوانستید الکل تهیه کنید، بهترین گزینه شستن دست با آب و صابون است.

بازگشت به بالا

پست های مرتبط