شماره تماس : 09206306407
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
قیمت

نکات مهم در طراحی اتاق نشیمن

نکات مهم در طراحی اتاق نشیمن

 

به طور معمول، اولین اتاقی که مهمانان به آن وارد شده و در هنگام ورود به خانه با آن مواجه می شوند، اتاق نشیمن می باشد. از این رو طراحی آن و حسی که در بیننده در نگاه اول ایجاد می کند بسیار حائز اهمیت می باشد. هم چنین از این اتاق برای هم نشینی با خانواده و دوستان و هم چنین استراحت در کنار خانواده نیز استفاده می شود. بدون شک اگر فضای اتاق نشیمن بزرگ باشد طراحی آن نسبت به اتاق نشیمن های کوچک تر راحت تر می باشد. اما با این حال نکاتی اصولی در مورد چگونگی طراحی اتاق نشیمن وجود دارد که استفاده از آن ها می تواند در دست یابی به یک طراحی زیبا کمک کند. انتخاب کفپوش مناسب

 

از آن جایی که کفپوش ها بخش وسیعی از اتاق را پوشش می دهند، تاثیر زیادی در زیبایی اتاق نشیمن به همراه دارند. از این رو در انتخاب کفپوش مناسب باید هوشیارانه عمل کنید. همان طور که می دانید کفپوش ها انواع متفاوتی داشته و شما می توانید با توجه به بودجه و سلیقه شخصی خود نسبت به انتخاب این المان اقدام نمایید. برای مثال می توان به انواع کفپوش های چوبی، لمینت، وینیلی و کفپوش های سه بعدی اشاره کرد. برای مثال شما می توانید از انواع کفپوش چوبی یا حتی موکت به این منظور استفاده نمایید. از آن جایی که میزان رفت و آمد در اتاق نشیمن زیاد می باشد، بهتر است برای انتخاب کفپوش از انواع با کیفیت آن ها استفاده نمایید. در انتخاب کفپوش باید به اندازه اتاق نیز توجه داشته باشید. برای مثال اگر اندازه اتاق نشیمن کوچک است، از انتخاب کفپوشی که رنگ آن با رنگ دیوارها وسایر المان ها کنتراست ایجاد می کند، خودداری نمایید. به این منظور بهتر است از کفپوش هایی که رنگ روشنی دارند استفاده نمایید. انتخاب فرش یا موکت نیز باید با توجه به رنگ سایر المان ها از جمله مبلمان انتخاب شود.

 

توجه به طراحی دیوار

 

اجرای ایده های دکوراتیو در جهت تزئین دیوار یکی از مهم ترین اصولی است که در طراحی اتاق نشیمن باید به آن توجه داشته باشید. هم چنین چگونگی طراحی دیوارها می تواند در بزرگ یا کوچک تر نشان دادن اتاق نشیمن نیز تاثیرگذار باشد. برای مثال اگر ابعاد اتاق نشیمن کوچک است و از سقف کوتاهی نیز برخوردار است، استفاده از کاغذ دیواری که در آن الگوهای راه راه عمودی به کار رفته است، باعث می شود سقف بلندتر از آن چه که هست نمایش داده شود. هم چنین اگر از یک تابلو یا اثر هنری مناسب نیز برای طراحی اتاق استفاده شود، باعث می شود توجه افراد به آن جلب شده و کوچک بودن اتاق به چشم نیاید. استفاده از یک کتابخانه که ارتفاع آن از کف تا سقف می باشد نیز ایده خوبی برای تزئین دیوار بوده و می تواند آن را به نقطه کانونی در اتاق تبدیل نماید. به کارگیری یک تابلو نقاشی که در آن از رنگ هایی که در طراحی اتاق استفاده شده است، باعث ایجاد انسجام در فضای اتاق می شود.

 

چگونگی چیدمان وسایل

 

چگونگی چیدمان وسایل نیز از جمله نکات مهمی است که در طراحی اتاق نشیمن می توان از آن استفاده کرد. چیدمان مبلمان و وسایل باید به گونه ای باشد که به افراد اجازه رفت و آمد آسان در فضای اتاق نشیمن را بدهد. به همین خاطر در هنگام انجام این کار به قسمتی که افراد و مهمانان به اتاق وارد شده توجه داشته باشید، و از چیدن وسایل در این قسمت که جلوی راه افراد مختلف را بگیرد، اجتناب کنید. هم چنین اگر در اتاق نشیمن پنجره ای دارید، توجه داشته باشید که چیدمان مبلمان به گونه ای باشد که برای باز کردن پنجره مزاحمتی ایجاد نکند.

 

ایجاد نقطه کانونی

 

ایجاد نقطه کانونی از دیگر اصولی است که باید نسبت به انجام آن اقدام نمایید. اگر اندازه اتاق نشیمن کوچک است ایجاد چنین فضایی به جلب توجه افراد مختلف کمک کرده و همین امر باعث می شود، کوچک بودن اتاق به چشم نیاید. ایجاد نقطه کانونی می تواند با استفاده از هرگونه وسیله ای صورت پذیرد. برای مثال استفاده از یک کاناپه بزرگ، انتخاب یک تابلو هنری و المان هایی از این دست می تواند در ایجاد نقطه کانونی به شما کمک کند. یکی دیگر از گزینه هایی که به این منظور می توان از آن کمک گرفت، استفاده از یک المان تزئینی می باشد. برای ایجاد نقطه کانونی باید به دنبال انتخاب وسیله ای باشید، که با دیگر المان های موجود در اتاق تفاوت داشته باشد. برای مثال اگر از سبک مدرن در طراحی اتاق نشیمن استفاده کرده اید، به دنبال استفاده از المان تزئینی سنتی باشید.

 

استفاده از آینه

 

امروزه استفاده از آینه در طراحی دکوراسیون داخلی، جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و طرفداران زیادی دارد. استفاده از آینه های تزئینی باعث ایجاد نمای زیبا و متفاوتی در فضای اتاق می شود. به این منظور می توانید از یک آینه بزرگ یا چند آینه کوچک در کنار یکدیگر استفاده نمایید. بهتر است از آینه در مقابل یکی از جذاب  ترین المان هایی که در اتاق نشیمن استفاده کرده اید، استفاده نمایید. برای مثال اگر از پرده ای سنگین در اتاق استفاده کرده اید، می توانید نسبت به نصب آینه در مقابل آن اقدام کنید. استفاده از آینه ها در اتاق نشیمن های کوچک می تواند با بازتاب نور نه تنها به روشنایی بیش تر اتاق کمک کند بلکه باعث بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق نشیمن نیز خواهد شد. استفاده از این المان در طراحی سبک مردن جایگاه ویژه ای دارد. بنابراین از استفاده این المان جذاب غافل نشوید.

 

نکات پایانی

 

همان طور که گفته شد، اتاق نشیمن یکی از مهم ترین قسمت های خانه بوده و طراحی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طور کلی می توان گفت طراحی دکوراسیون داخلی خانه باید به گونه ای باشد که برای تمامی افراد خانواده خوشایند بوده و حس خوبی انتقال دهد. از این رو استفاده از ایده های شخصی نیز می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

بازکشت به بالا

دیدگاهتان را بنویسید