شماره تماس : 09206306407
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
قیمت

نقش چوب در طراحی داخلی

  نقش چوب در طراحی داخلی

 

استفاده از چوب در طراحی دکوراسیون داخلی از گذشته تا به امروز در میان طراحان داخلی و افراد مختلف طرفدار داشته است. استفاده از این المان طبیعی باعث القای گرما در فضای خانه شده و نمای زیبایی ایجاد می کند. استفاده از چوب در سبک های مختلف طراحی از روستیک گرفته تا مدرن کاربرد دارد. امروزه طراحان داخلی ایده های زیادی در زمینه استفاده از چوب دارند. اکثر طراحان داخلی بر این عقیده اند که استفاده از المان های چوب طبیعی تطبیق پذیری بالایی در طراحی داخلی دارند. استفاده از این المان در طراحی خانه به نوعی می تواند نمایانگر ایده های سبک روستیک در خانه باشد. آن چه که در ادامه به بیان آن می پردازیم، ایده هایی در زمینه استفاده از چوب در دیزاین داخلی می باشد. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به استفاده از این عنصر طبیعی در طراحی خانه خود علاقمند هستید، با این مطلب همراه باشید.

 

طراحی دیوار نقش مهمی در زیبایی خانه دارد. ایده های زیادی در زمینه طراحی دیوارهای خانه وجود دارد که از جمله می توان به استفاده از پنل های چوبی اشاره کرد. به این منظور می توان از پنل های چوب طبیعی در طراحی دیوار راهرو و دیوار اصلی اتاق نشیمن استفاده کرد. برای انجام این کار از مدل های مختلف چوب در رنگ های متفاوت استفاده می شود و انتخاب آن به سلیقه افراد بستگی دارد. بسیاری از طراحان داخلی علاقمند به استفاده از ترکیب چوب های مختلف برای این کار دارند. انجام این کار باعث القای گرما و عمق بخشی به فضای اتاق می شود. ترکیب چوب با المان هایی که جنس های متفاوتی مانند شیشه و فلز دارند در طراحی مدرن کاربرد ویژه ای دارد.

 

همان طور که گفته شد امکان استفاده از المان های چوبی در قسمت های مختلف خانه که رطوبت در آن وجود ندارد امکان پذیر می باشد. استفاده از چوب در انواع آپارتمان و خانه ها امکان پذیر می باشد. برای مثال اگر در طراحی اتاق های کوچک از تخته های باریک چوب برای طراحی دیوار استفاده شود، باعث ایجاد جلب توجه شده و همین امر باعث می شود کوچک بودن اتاق چندان به چشم نیاید. هم چنین انجام این کار به ایجا عمق در اتاق نیز کمک می کند. استفاده از چوب برای طراحی دیوا راه پله نیز می تواند ایده خوبی باشد.

 

از جمله ویژگی های چوب که در زیبایی آن تاثیرگذار می باشد، رنگ و بافت های موجود در آن می باشد. همان طور که می دانید چوب ها در انواع رنگ وجود داشته و بافتی که در هریک دیده می شود با دیگری متفاوت می باشد. استفاده از چوب های رنگ روشن در بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق نقش دارند. رنگ طبیعی چوب ها باعث می شود که این المان در کنار سایر رنگ ها تطبیق پذیر باشد. استفاده از چوب هایی که رنگ تیره ای دارند برای طراحی فضاهای رسمی کاربرد بیش تری دارد. الگوهای مختلف موجود در چوب باعث می شود که از این المان در انواع سبک های طراحی استفاده شود. استفاده از چوب در طراحی سبک روستیک یکی از المان های اساسی در نظر گرفته می شود.

 

از دیگر قسمت هایی که امکان استفاده از چوب در آن وجود دارد، کاربرد آن برای سقف می باشد. اصولا بسیاری از طراحان، طراحی سقف را به آخرین مرحله در طراحی داخلی اختصاص می دهند. با این حال بدنیست بدانید استفاده از چوب در طراحی سقف باعث ایجاد نمای معماری متفاوت شده و باعث می شود افراد به محض ورود به خانه به سقف نگاه کنند. به همین خاطر استفاده از این المان در طراحی سقف های کوتاه مناسب نمی باشد. زیرا در این صورت کوتاه بودن سقف بیش تر به چشم می آید. یکی از راهکارهایی که در استفاده از چوب در مقابل شما قرار دارد این است که این امکان را فراهم می کند با استفاده از خلاقیت از چوب هایی که بلااستفاده هستند در طراحی خانه استفاده نمایید. برای مثال شما می توانید از یک رنگ زیبا برای رنگ آمیزی چوب استفاده کرده و از آن در ساخت میز چوبی و یا المان های تزئینی دیگر استفاده نمایید.

 

نکات پایانی

 

به طور کلی می توان گفت استفاده از المان های طبیعی در طراحی داخلی باعث ایجاد فضایی متفاوت شده و در جهت القای گرما در فضای اتاق کاربرد دارد. چوب نیز نمونه ای از المان های طبیعی است که استفاده از آن در طراحی خانه باعث ایجاد نمای زیبایی شده و بسیاری از افراد به انجام این کار علاقه دارند. همان گونه که قبلا اشاره شد، استفاده از چوب در مکان هایی مانند آشپزخانه و حمام که از میزان رطوبت بالایی برخوردر هستند، امکان پذیر نمی باشد البته امروزه با استفاده از فرآوری هایی که بر روی چوب انجام می شود، امکان استفاده از آن ها در چنین مکان هایی نیز امکان پذیر شده است. استفاده از چوب طبیعی در قالب های مختلف امکان پذیر می باشد. برای مثال این امکان وجود دارد که از کفپوش، دیوارپوش، مبلمان و المان های تزئینی چوبی استفاده نمایید.انتخاب رنگ چوب علاوه بر سلیقه شخصی به مکانی که قصد استفاده از آن را دارید نیز بستگی دارد. برای مثال از انواع چوب های تیره بیش تر برای طراحی مکان های رسمی استفاده می شود. هم چنین اندازه مکانی که قصد استفاده از چوب در آن را دارید نیز در انتخاب رنگ تاثیرگذار می باشد. برای طراحی فضاهای کوچک بهتر است از انواع چوب هایی که رنگ روشن دارند استفاده نمایید. چرا که استفاده از انواع تیره رنگ در اتاق های کوچک باعث ایجاد گرفتگی و هرج و مرج می شود. هم چنین توجه داشته باشید که در صورت استفاده از کفپوش های چوبی تیره، مکان مورد نظر در طول روز از نور طبیعی کافی نیز برخوردار باشد. از جمله عوامل دیگری که باید به آن توجه نمایید، استفاده از انواع با کیفیت آن می باشد. اهمیت این موضوع در زمانی که تصمیم به استفاده از آن ها به عنوان کفپوش در مکان های پر رفت و آمد می گیرید، بیش تر می شود. بنابراین اگر تصمیم به استفاده از چوب در طراحی داخلی دارید، بهتر است تمامی جوانب را در نظر داشته باشید.

بازکشت به بالا

دیدگاهتان را بنویسید