شماره تماس : 09206306407
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
قیمت

فرایند تولید بتن آماده در 13 گام

فرایند تولید بتن آماده در 13 گام

 

بتن به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در جهان شناخته می‌شود که به ازای هر واحد مسکونی بیش از ۱ مترمکعب مصرف دارد و به همین دلیل فرآیند تولید بتن آماده برای بسیاری از افراد اهمیت ویژه‌ای دارد. در این مطلب ما با کارخانه‌هایی که مراحل بیشتری در فرآیند تولید بتن آماده به کار می‌گیرند یا کارخانه‌هایی که برخی از مراحل را به دلایل مختلف حذف می‌کنند کاری نداریم و بیشتر می‌خواهیم یک کارخانه بتن آمادهاستاندارد را مورد بررسی قرار دهیم.

گام اول: تأمین ماسه سنگ و غربالگری برای تولید بتن آماده

 

در تولید بتن آماده از سه ماده اصلی ماسه سنگ، سیمان پرتلند و آب استفاده می‌شود و در برخی مراحل ممکن است برخی مواد افزودنی شیمیایی نیز برای آن استفاده شود. اگرچه سیمان و کیفیت آن به عنوان مهمترین فاکتور در کیفیت بتن در نظر گرفته می‌شود، اما باید بپذیریم که ماسه سنگ و اندازه آن بسیار مهم است. پس اولین گام در کارخانه بتن آماده، تأمین ماسه سنگ مناسب و استاندارد با توجه به نوع بتن سفارش داده شده توسط مشتری است.

گام دوم: تأمین سیمان پرتلند

 

از سیمان به عنوان عامل اصلی استحکام بتن یاد می‌شود و مدل‌های مختلفی دارد که هرکدام از آنها برای کاربردها و حوزه‌های متفاوتی استفاده می‌شود. در زمینه تأمین سیمان پرتلند، اولین مورد رفتن به سراغ کارخانه و خرید سیمان فله و پاکتی است. در کارخانه‌های بتن آماده از سیمان فله استفاده می‌شود که فرایند تولید بتن را ساده‌تر کرده و نیاز به انجام کارهای اضافی ندارد.

گام سوم: ترکیب مصالح اولیه

 

با تأمین ماسه سنگ و سیمان، به کمک یک نوار پلاستیکی به یک مخزن مخصوص انتقال داده می‌شوند که درون آن یک میکسر قرار دارد. وظیفه میکسر، چرخاندن ترکیب ماسه سنگ و سیمان و تبدیل آن به یک ترکیب یکسان و همگن است. با توجه به اندازه ماسه سنگ و نوع بتن سفارش داده شده، میزان اختلاط مواد اولیه در این مخزن متفاوت است و وظیفه نظارت بر آن بر عهده مسئول فنی و مسئول کنترل کیفی است.

گام چهارم: تخلیه مصالح

 

بعد از گذشت مدت زمان مشخص و استاندارد، زمان تخلیه مصالح اولیه فرا رسیده است که برای آن یک قیف مخصوص در نظر گرفته شده است. اندازه این قیف با توجه به اندازه مخزن و حجم بتن قابل تغییر است و وظیفه اصلی آن انتقال بتن به سطح یک نوار پلاستیکی و جلوگیری از هدر رفت مصالح اولیه است.

گام پنجم: انتقال مصالح ترکیب شده به مخزن اصلی

 

با باز شدن مخزن اختلاط و انتقال مصالح همگن به قیف، مواد اولیه بر روی یک سطح نواری پلاستیکی تخلیه می‌شود که با حرکت چرخشی خود زمینه انتقال مصالح ترکیب شده به مخزن اصلی را فراهم می‌کند. این یکی از مهمترین مراحل تولید بتن آماده است و لازم است که در زمان انتقال مواد کمتر از هر حالتی باشد که کیفیت مواد اولیه تحت تأثیر محیط قرار نگیرد.

گام ششم: تأمین آب و سایر مواد افزودنی شیمیایی

 

در کارخانه‌های بتن آماده چند مخزن برای مواد شیمیایی و آب در نظر گرفته می‌شود که مستقیماً به مخزن اصلی و میکسر کارخانه وصل هستند. در این مخازن مواد افزودنی شیمیایی مختلفی مانند ضد یخ، خشک کننده بتن، پلاستی سایزر و مواد مختلف دیگر هستند که با توجه به موقعیت زمانی و وضعیت آب و هوا از آنها استفاده می‌شود. انتخاب بین مواد افزودنی شیمیایی بر عهده واحد کنترل کیفی و مهندس فنی است که تمامی این مراحل در آزمایشگاه انجام می‌گیرد.

گام هفتم: مخلوط شدن بتن در داخل مخزن اصلی

 

با انجام مراحل قبل، مصالح اولیه از یک سمت و آب و مواد افزودنی شیمیایی از یک سمت دیگر وارد مخزن اصلی و میکسر کارخانه بتن آماده می‌شوند. در اینجا عمل تولید بتن آماده به طور کامل انجام می‌گیرد و تمامی فعالیت آن تحت کنترل واحدهای فنی قرار دارد. حجم این مخزن معیاری از توانایی کارخانه در تولید بتن آماده محسوب می‌شود و معمولاً هرچه این مخزن بزرگتر باشد، توانایی کارخانه در پاسخ دهی به مشتریان مختلف بیشتر است. زمان اختلاط بتن و زمان فرارسیدن تخلیه بتن با نظر واحد کنترل کیفی تعیین می‌شود.

گام هشتم: تکمیل فرایند اختلاط و باز شدن درب خروجی بتن آماده

 

با گذشت زمان مشخص و از پیش تعیین شده توسط گروه فنی، فرآیند اختلاط بتن آماده به پایان رسیده و آماده انتقال بتن می‌شود. در قسمت پایین هر مخزن، یک محل خروجی در نظر گرفته شده است که برای باز شدن آن زمان بندی وجود دارد. این مخزن اصلی به یک میکسر کوچک‌تر و منتهی می‌شود که برای انجام کارهای اضافه دیگر طراحی شده است.

گام نهم: اضافه کردن مواد شیمیایی اضافی مورد نیاز

 

فرآیند تولید بتن آماده در مرحله قبل به پایان رسیده و از این مرحله به بعد تنها برخی کارهای کوچک‌تر و جانبی انجام می‌گیرد. در برخی موارد به دلیل شرایط شیمیایی بتن آماده، ممکن است برخی از شرکت‌ها به یک مرحله اضافی دیگر در نظر بگیرند که در جریان آن مواد شیمیایی دیگری به بتن اضافه شود. این مرحله اضافی در بالا بردن کیفیت بتن بسیار مهم است و حتی برخی از شرکت‌ها از آن به عنوان محل نمونه گیری نیز استفاده می‌کنند.

گام دهم: بررسی کنترل کیفی بتن و حجم بتن

 

با انجام مراحل قبل، بتن مورد نظر یک مشتری آماده شده و تنها باید مجوز کیفی از واحد کنترل کیفی و مهندس فنی دریافت کند. واحد کنترل کیفی دارای یک آزمایشگاه است که کلیه وسایل و تجهیزات لازم برای بررسی بتن از لحاظ مواد اولیه و استحکام را دارد. در اینجا آزمایشات مختلفی انجام می‌گیرد و مشخص می‌شود که آیا بتن تولیدی با بتن سفارش داده شده توسط مشتری همخوانی دارد یا خیر.

گام یازدهم: انتقال بتن به تانکر میکسر برای انتقال به محل پروژه

 

با گرفتن تأییدیه از واحد کنترل کیفی، عملاً تولید بتن آماده متوقف شده و زمان انتقال بتن به محل پروژه فرا رسیده است. در اینجا تانکرهای میکسر با حجم‌های مختلف در نظر گرفته شده است که با توجه به حجم سفارش مشتری تعیین می‌شوند. در برخی موارد لازم است که از پمپاژ برای انتقال بتن استفاده شود که در این مورد نیز تمهیدات لازم انجام می‌گیرد. مطلب ما با عنوان سوالاتی که قبل از سفارش بتن آماده باید به آنها پاسخ دهید در این مورد می‌تواند به شما کمک کند.

گام دوازدهم: بازیابی ضایعات بتن و انتقال به ابتدای فرایند تولید بتن آماده

 

یکی از کارهایی که شرکت‌های استاندارد در جریان تولید بتن آماده انجام می‌دهند، بازیابی ضایعات بتن و انتقال آنها به ابتدای فرایند تولید است. در هر قسمت از کارخانه بتن آماده، احتمال تولید ضایعات وجود دارد که به مرور زمان خاصیت اولیه خود را از دست می‌دهند. برخی از کارخانه‌ها یک مرحله اضافی برای شستشوی این ضایعات در نظر می‌گیرند و در جریان آن ماسه سنگ به ابتدای فرایند و سایر مواد اولیه بعد از ایمن سازی به محیط زیست آزاد می‌شوند.

گام سیزدهم: بررسی مجدد کیفیت بتن و تأثیر مواد مختلف

 

احتمالاً تصور می‌کنید که با انجام مراحل قبل، کار تولید بتن آماده به پایان رسیده و نیازی به انجام مراحل دیگر نیست. اما به خاطر داشته باشید که مرور زمان ممکن است بر روی کیفیت بتن تأثیر بگذارد و به همین دلیل کارخانه‌های بتن آماده سعی می‌کنند که در فواصل زمانی مشخص و مجدداً وضعیت بتن خود را بررسی کرده و از لحاظ استاندارد بودن آن مطمئن شوند.

بازکشت به بالا

دیدگاهتان را بنویسید