شماره تماس : 09206306407
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
قیمت

تیغه چینی ـ دیوار

تیغه چینی ـ دیوار

دیوارها یکی از متداول‌ترین عناصر قائم در ساختمان‌های گوناگون هستند‌. مطابق تعریف‌، اعضای سازه‌ای قائم با بعدی بزرگتر از ۳ برابر ضخامت،‌ دیوار نام دارند. دیوار عبارت است از یک ساختار ممتد، یکپارچه، محکم و استوار که از جنس آجر، سنگ، بتن، چوب یا فلز و غیره باشد، که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع نازک است. دیوارها معمولاً به عنوان مجزا کننده فضاها از یکدیگر به صورت اجزا یا اتاق‌ها عمل می‌کنند یا به عنوان محافظ یک فضا هستند. علاوه بر این، این ساختار‌های عمودی، انتقال دهنده بار ساختمان به زمین هستند. عملیات دیوار چینی شامل انتخاب نوع آجر‌، ملات مصرفی و روش اجرای کار باید بر اساس مشخصات‌، نقشه‌های اجرایی و دستورات دستگاه نظارت صورت گیرد.

 

تیغه چینی

 

انواع دیوار از نظر نوع مصالح مصرفی

‌دیوار آجری

‌دیوار سنگی

‌دیوارهای بلوکی

‌پنل‌ها

‌درای وال

انواع دیوار از نظر کاربرد

‌دیوار خارجی

‌دیوار داخلی (پارتیشن)

‌دیوار باربر

‌دیوار کرسی چینی

‌دیوار حائل یا محافظ

کاربرد دیوارها‌

فضاسازی و خلق فضاهای نوین

محافظت از سرما و گرما

ایجاد عایق صوتی

ایجاد حریم خصوصی

محل مناسبی برای کار گذاشتن انواع لوله کشی‌ها و سیم کشی ‌های برق

تزئین و انجام کارهای هنری مانند گچ بری و نقاشی دیواری

چند نکته در رابطه با تیغه چینی

‌تیغه چینی باید کاملاً قائم و شاقولی بوده و امتداد رج‌ها کاملاً افقی باشد و بندهای قائم یک رج در میان دقیقاً در مقابل هم قرار گرفته و شاقولی باشند.

‌قبل از اجرای آجر چینی و با توجه به شرایط آب و هوایی و دستورات دستگاه نظارت آجرها بایستی به مدت ۶۰ دقیقه در آب خیسانده و بلافاصله به کار برده شوند‌.

‌ریختن آب بر روی آجر مجاز نیست.

‌ضخامت بند آجرها نباید کمتر از۱۰ میلیمتر و بیشتر از ۱۲ میلیمتر باشد.

‌قبل از شروع عملیات باید گیاهان و خاک‌های نباتی از محل کار برداشته شود و محل دیوار چینی از وجود هر نوع گیاه و ریشه‌های عمقی پاک سازی شود.

باید دقت داشت که بندهای افقی و حتما بندهای قائم اجرا شود

بندها در قسمت افق باید ریسمان باشند یعنی طول یک بند نباید کمانی باشد و در بند‌های قائم نیز هم به همین صورت، اگر از آجر یا هر چیز پر کننده‌ایی که رج را کامل می‌کند نباید در وسط همان رج‌ها کار گذاشته شود باید دقت کرد این آجرها یا پر کننده‌ها در انتهای رج‌ها بکار رود (مثلا اگر در یک دیوار سفالی از آجر در وسط رج استفاده شود این امر غلط اجرایی است. باید این آجر‌ی که بصورت عمودی کار گذاشته می‌شود در انتهای رج باشد).

اگر سفال دارای فوم وسط باشد دقت شود که حتماً کار گذاشته شود.

مورد بسیار مهم گونیا بودن تیغه چینی اتاق‌ها و آشپزخانه و سرویس‌ها است.

حتما باید گونیا بودن تیغه چینی در سرویس‌ها و آشپزخانه رعایت شود چون بعدها کاشی کار دچار مشکل خواهد شد و در نتیجه زیبایی این فضاها از نظر گونیایی از بین می‌رود. مخصوصاً که کف سرویس‌ها کار شود کاملاً مشخص می‌شود‌.

‌همچنین سر لوله‌های سرد و گرم سرویس‌ها بر اثر ناگونیایی در هنگام کاشی کاری امکان داخل ماندن در کار خواهند داشت که بعد‌ها که شیرآلات رو نصب می‌کنند‌، با توجه به عدم دقت در نصب باعث نشت آب به پشت کاشی می‌شود و این امر یکی از دلایل تبله کردن گچ دیوار پشت کاشی یا سقف طبقه پایین می‌شود.

دیوار‌ها حتماً از کنارها توسط میلگرد در فواصل ۵۰ سانتی به ستون‌ها مهار شوند.

زنجاب کردن مصالح رعایت شود و در انتهای کار دوغاب سیمانی (‌آب نسبت به سیمان بیشتر باشد) بر روی دیوار وقتی که دو رج مانده تمام شود ریخته شود.

در قسمت انتهایی زیر سقف دیوار حتماً مهار شود‌، که روش اجرای وال پست بهترین حالت در مهار دیوار است.

بازکشت به بالا

دیدگاهتان را بنویسید